Jump to content
HugMan

Τι ειναι το Ripple και γιατι να επενδύσω σε αυτο

Recommended Posts

Καλησπέρα σημερα θα αναφερθω σε ενα αλο ψηφιακο νομισμα που ισως να αξιζει να του δωσουμε λιγο την προσοχη μας.
 Εκτός από το bitcoin υπάρχουν και άλλα πολλά Αltcoin που ο κόσμος δεν τα γνορίζεί όπως είναι το Ripple, Monero, NEO και άλλα πολλά σήμερα θα ασχοληθούμε με το Ripple η αλλιώς RippleNet.

Τι ειναι το Ripple - Δειτε το και σε video εδω
 Το Ripple είναι ένα ψηφιακό νόμισμα αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα πρωτόκολλο πληρωμών δημιουργήθηκε το 2012 και από τότε η τάση του είναι ανοδική
 Για μια εταιρεία startup που δέχθηκε λίγα χρήματα το 2012, η Ripple δεν τα πάει και άσχημα. Αυτή τη στιγμή τα κρυπτονομίσματα XRP αξίζουν δισεκατομύρρια δολάρια, τα οποία δημιουργήθηκαν κυριολεκτικά από το τίποτα.
 Η αξία ενός XRP αυτή τη στιγμή είναι μόνο $0.27 περίπου. Αν η Ripple μπορέσει να κάνει τα μισά από όσα λέει, και μέσα σε 10 χρόνια μπορέσει να αναλάβει το 1/10 από τις χρηματικές μεταφορές παγκοσμίως, τότε η τιμή ενός XRP όχι μόνο θα φτάσει τα $100 αλλά πολύ παραπάνω. Άλλωστε μιλάμε για την παγκόσμια αγορά χρηματικών συναλλαγών, στην οποία μεταφέρονται καθημερινά $14 τρις δόλαρια. Μείνετε συντονισμένοι.

Διαφορα Ripple | Bitcoin
Οι βασικές διαφορές του Ripple/XRP με το bitcoin είναι οτί δεν μπορείς να κάνεις mining και οτι εντοπίζεται στον τρόπο λειτουργίας του δικτύου συναλλαγών, καθώς το XRP λειτουργεί όπως τα παραδοσιακά νομίσματα σε ψηφιακό δίκτυο συναλλαγών και εμφανίζει αρκετές ομοιότητες με τον τρόπο λειτουργίας του δικτύου της VISA ή της Mastercard, αλλά με αρκετά μικρότερο ποσό χρέωσης ανά συναλλαγή

http://www.toprazer.com/2017/11/ti-einai-to-ripple-kai-giati-na.html

Edited by HugMan

Καλησπερα.

Ομορφη μερα σημερα για το xrp.

Υπαρχουν αλλοι Ελληνες εδω να συστηθουμε και να λυσουμε τυχον προβληματα που αντιμετωπιζουμε;

Γεια σου φιλε!

Ειμαι ο Γιωργος απο Σερρες.

Εχω αγορασει μερικα xrp που τα εχω τωρα μοιρασμενα σε gatehub και kraken. Δεν ειμαι σχετικος με το αντικειμενο και γενικα δε συνηθιζω να ρισκαρω. Εχω βγαλει καποια χρηματα απο στοιχηματικες εταριες παιζωντας με καποιο edge υπερ μου.

Με την ανοδο του bitcoin εψαξα να δω τι ειναι αυτα τα κρυπτονομισματα και μου κινησε το ενδιαφερον η ripple σαν εταιρια καθως και τα χαρακτηριστικα του xrp. Πιστευω οτι μπορει να εχει ενα καλο μελλον χωρις ομως να μπορω ακομη να καταλαβω πως κινειται ακριβως η αγορα. Εβαλα ενα μικρο ποσο που ειμαι σε θεση να χασω χωρις να χασω τον υπνο μου. 

Επομενως, ειμαι εδω για να τα κρατησω ακομη κι αν φτασουν στο 0.

Το ταξιδι μεχρι στιγμης ειναι συναρπαστικο. Τα σκαμπανευασματα δινουν απιστευτη αδρεναλινη.

Τα λεμε!

Καλησπέρα συνονόματε.

θα σου πρότεινα όσο μπορείς να μελετάς  πάνω στο νόμισμα και γενικά για το κόσμο τον κρυπτονομισμάτων ωστοσο ειναι ενα πολυ αναπτυσσομενο νομισμα και πιστευω ακομα δεν εχουμε δει τπτ για το Ripple.. και εγω kraken τα εχω αν και σκέφτομαι να τα μεταφέρω στο bitstamp.

Πάντως οτι απορία εχεις μπορεις να μου πεις ωστε να βοηθηθουν κι αλλοι στο μελλον απο εδω...:P.

Καλημέρα στην παρέα,

Θα ήθελα να ρωτήσω και γω κάτι, εχω αγοράσει λίγα XRP μέσω του Binance, να τα αφήσω στο wallet  τους ή πρέπει να τα πάρω απο εκει και να τα βάλω σε κάποιο άλλο wallet.?? Εχω κατεβάσει το Jaxx. να τα μεταφέρω εκει? Επειδή έχω αρχίσει να κανω και λίγο trading με άλλα crypto's γενικά βολεύει να τα έχω όλα εκεί και δεν μιλάμε για μεγαλα ποσα

Ευχαριστώ

Καλησπέρα Dianik 

Κοιτα το καλύτερο wallet γενικά για τα coin μας μέχρι στιγμής ειναι το ledger Nano s αν και αυτό το wallet κοστίζει περίπου στα 60$ .. τωρα ενα δικό σου wallet ειναι το καλύτερο πχ jaxx γιατί όπως και να το κάνεις τα χρήματα σου που τα εχεις στο Binance μεν τα εχεις εσυ αλλα ανήκουν σε αυτούς... Αλλα αφού ασχολησε και με trading άστα στο Binance γιατι αν μεταφέρεις συνέχεια τα coin  θα χανεις κάποια mXRP απο την προμήθεια που ζητάει το Binance.

Καλημερα παιδια.

Να ρωτησω κατι σχετικα με το gatehub.

Κρατανε 20 xrp για την ενεργοποιηση του wallet. Αυτα ουσιαστικα ειναι σαν να μην υπαρχουν για τον χρηστη; Διοτι τα βλεπω κανονικα αλλα αν ειναι να μη μπορω να τα μεταφερω η να τα κανω trade τοτε ειναι σαν να μην τα εχω.

Οταν ειχα κανει το wallet τα 20xrp κοστιζαν καμια 15€ και δεν το πολυσκεφτηκα αλλα με την αυξηση της τιμης μου κακοφαινεται να πω την αληθεια.

Δε θα επρεπε το ποσο που κρατανε να ειναι αναλογο της τρεχουσας τιμης;

Καλημέρα ima να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το gatehub αλλα απο όσο γνωρίζω αυτα τα 20 ripple ειναι οτι για να μπορέσεις να διαχειριστεις τα ripple σου πρέπει να εχεις 20 μέσα.

Καλησπέρα κι από μένα. Με λένε Άγγελο. 

Χρειαζομαι τη πολυτιμη βοηθεια σας.

Άνοιξα wallet στο Gatehub, αλλά δεν βγαζω ακρη για το πως θα αγορασω τα πρωτα xrp. :(

Αυτό συμβαινει όταν εισαι νεος ...:D.

Ευχαριστω :acute:

Καταγραφή1.png

Edited by f1r3ang3l

Αυτό που έχεις κυκλωμένο ειναι το XRP Wallet . Τωρα για να αγοράσεις xrp θα σου πρότεινα το bitstamp η Kraken και γενικα οτι σε βολεβει εσενα.

Συμφωνω μην πας στο gatehub εκτος κι αν βιαζεσαι.

Στο kraken μπορει να περιμενεις λιγο για την ταυτοποιηση. Εμενα ειχε γινει σε μια μερα. Για να στειλεις εμβασμα ευρω απο ελλαδα μια μερα επισης (τουλαχιστον).

Το bitstamp ξεχνα το για την ωρα η ταυτοποιηση παιρνει αιωνες.

Αν παρολα αυτα δε λυπασαι τα 20xrp στο gatehub, μπορει να παρεις λιγο πιο ακριβα απο ebay.

Η αλλη λυση παλι για gatehub ειναι να παρεις bitcoin απο καπου π.χ. εχει ελληνες στο localbitcoin που πουλανε bitcoin με τραπεζα πειραιως λεφτα στο λεπτο και σου τα στελνουν αμεσα. Το προβλημα ομως εκει ειναι οτι πρωτον η τιμη ειναι πιο ακριβη απο την αγορα(10-15%) και μετα πρεπει να στειλεις τα bitcoin στο gatehub για να μετατρεψεις σε xrp. Αυτη η μεταφορα μπορει να διαρκεσει απο μιση ωρα μεχρι αρκετες ωρες και σε αυτο το διαστημα οι αλλαγες των τιμων στα δυο νομισματα μπορει να ειναι εναντιων σου και να χασεις καποιο % επιπλεον.

Καλη τυχη!

Nαι γενικά ο ima τα είπε παρα πολυ καλά. Aν και ειναι ευκερια αυτον τον καιρο να αγοράσεις γιατι επεσε αρκετα η τιμη του ripple.